Zapowiada się ciekawy tydzień na rynkach.

Dziś jest: Wtorek, 16 kwietnia 2024, Imieniny: Erwina, Julii
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Forex

2013-07-01

Zapowiada się ciekawy tydzień na rynkach.

Lepszy od oczekiwań odczyt PMI dla polskiego przemysłu bez reakcji na rynku złotego. Widać presję na dalsze słabnięcie naszej waluty.
Nadal nie można wykluczyć scenariusza wzrostu kursu EUR/PLN powyżej 4,35. Rozpoczęty tydzień będzie obfitował w ważne wydarzenia gospodarcze. Posiedzenia RPP i EBC oraz dane z amerykańskiego rynku pracy będą tymi, na których skupi się uwaga rynku.

Końcówka tygodnia, pomimo relatywnie niezłych nastrojów na rynkach, w pierwszej części sesji przyniosła dość znaczące osłabienie złotego. Co istotne, spośród walut regionu, wyprzedaż dotknęła w piątek jedynie jego. Traciła turecka lira, jednak odwrót od tamtejszego rynku spowodowany jest napięciami społecznymi w kraju. Zachowanie kursu wskazuje więc na czynniki wewnętrzne jako sprawców słabości złotego. Być może jest to efekt dalszego wychodzenia zagranicznych inwestorów z rynku obligacji, choć na ostatniej sesji w II kw. nie obserwowaliśmy jakichś spektakularnych ruchów na papierach. Rentowności rosły tylko nieznacznie. Kurs EUR/PLN zakończył kwartał tuż poniżej rocznych maksimów. Piątkowa sesji nie zmieniła obraz rynku złotego. Nadal najbardziej prawdopodobne jest wzmocnienie polskiej waluty w krótkim terminie, choć nie można wykluczyć przełamania poziomu 4,35 i ruchu w kierunku szczytów z czerwca ub. r., czyli 4,42.

Wydarzeniami, które potencjalnie mogą mieć największy wpływ na zachowanie złotego w najbliższej perspektywie będą, poza dzisiejszym odczytem PMI o koniunkturze w przemyśle w czerwcu, środowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej oraz konferencja prasowa po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. Oczekiwania ekonomistów to cięcie stóp procentowych w Polsce o 25 pb. Rynek nie do końca wycenia jednak redukcję oprocentowania w Polsce. Decyzja Rady uzależniona będzie od najnowszych projekcji makroekonomicznych NBP oraz właśnie zachowania złotego. W ubiegłym miesiącu niektórzy członkowie Rady wyrażali obawy czy zbyt stanowcze złagodzenie parametrów polityki pieniężnej nie zaszkodzi polskiej walucie. Nie można wykluczyć, że obserwowana bezpośrednio przed posiedzeniem, przecena to sygnał wysyłany w kierunku RPP by stóp procentowych jednak w lipcu nie ruszać. Z uwagi na dużą niepewność odnośnie do decyzji pierwsza połowa tygodnia na rynku złotego zapowiada się bardzo emocjonująco.

Dzisiejsze wstępne dane o inflacji HICP w strefie euro prawdopodobnie definitywnie zamkną drogę do dalszego złagodzenia polityki monetarnej przez EBC. Szacunkowy odczyt dynamiki cen w czerwcu w Niemczech osiągnął najwyższy poziom w tym roku i przekroczył oczekiwania analityków. Wysokość cen w największej gospodarce strefy euro ma kluczowe znacznie dla kształtowania się indeksu dla całego regionu (publikacja o 14.00). Wcześniej, ujawnione zostaną finalne odczyty wskaźników koniunktury w sektorze przemysłowym (PMI), które tradycyjnie generują spore ruchy na rynku Słabsze od oczekiwań wyniki europejskiego sektora wytwórczego mogą szkodzić wspólnej walucie. Pozytywna niespodzianka to sygnał do korekty spadków na eurodolarze.

Piątkowe wypowiedzi członków Fed, w szczególności opinia J. Lackera o tym, że dalsze trwanie QE3 nie wesprze już gospodarki, spowodowały aprecjację dolara potwierdzając obawy, że ultra łagodna polityka pieniężna w USA dobiega końca. Znacznie łagodniejszy w tonie był J. Stein, który stwierdził, że Fed wcale nie zasygnalizował zmiany polityki mówiąc, iż będzie ograniczał wielkość skupu obligacji, kiedy stopa bezrobocia zbliży się do 7 proc. Na tę wypowiedź rynek jednak nie zareagował.


Damian Rosiński
Dom Maklerski AFS


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

Mariusz Lewandowski...

Jeżeli poszukują Państwo adwokata w Toruniu, zachęcamy do zapoznania się z ofertą...

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.