Złoto pozostanie pod presją sprzedających.

Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024, Imieniny: Adolfa, Tymona
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Forex

2013-04-11

Złoto pozostanie pod presją sprzedających.

Złoto systematycznie tanieje od września 2012 roku, spadając w kwietniu do 1539,8 USD. To jego najniższy kurs od maja ub.r. Sytuacja techniczna wskazuje, że to dopiero połowa drogi jaką ma do przebycia złoto.

Bank centralny Cypru zdementował doniesienia o planowanej sprzedaży złota znajdującego się w jego rezerwach, poinformowała dziś grecka agencja informacyjna ANA. W środę agencje poinformowały, powołując się na dokument Komisji Europejskiej, że Cypr szukając środków na walkę z kryzysem sprzeda 10 ton złota z rezerw. Z tego tytułu miałby pozyskać około 400 mln EUR.

Cypr łącznie posiada 13,9 ton złota. Ewentualna transakcja sprzedaży 10 ton kruszcu byłaby największą tego typu operacją przeprowadzoną w Europie w ostatnich czterech latach.

Informacje o ewentualnej sprzedaż złota przez Cypr stały się wczoraj impulsem do przeceny. Kurs spadł o 1,7% do 1558,5 USD, kończąc zapoczątkowaną 4 kwietnia wzrostową korektę. Dziś rano notowania złota oscylują blisko wczorajszego zamknięcia. O godzinie 09:50 za jedną uncję płacono 1557 USD.

Doniesienia z Cypru tylko w części tłumaczą środową przecenę. Równie dużym cieniem położyło się też obniżenie prognoz cen przez Goldman Sachs oraz publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC).

Analitycy banku Goldman Sachs obniżyli prognozowaną średnią cenę złota w tym roku do 1545 USD z wcześniej szacowanych 1610 USD, natomiast na rok 2014 do 1350 z 1490 USD. W ich opinii na koniec 2013 roku za uncję złota trzeba będzie zapłacić 1450 USD, a na koniec 2014 roku tylko 1270 USD. To odpowiednio o 6,9% i 18,4% mniej niż obecnie. Dlatego Goldman Sachs rekomenduje swoim klientom otwieranie krótkich pozycji.

Środową przecenę można też tłumaczyć publikacją protokołu z marcowego posiedzenia FOMC. Wynika z niego, że kilku członków Fed-u już w połowie roku chce zmniejszenia zakupów aktywów w ramach trzeciej rundy ilościowego luzowania polityki pieniężnej (QE3) i zakończenia tego programu w dalszej części roku. Inni oczekują zakończenia QE3 do końca roku. Rozpoczęcie się wycofywania Fed z QE3, przy wciąż ekspansywnej polityce innych banków centralnych, doprowadzi do umocnienia dolara, a pośrednio do spadków cen złota.

Od jesieni 2011 roku rynek złota pozostaje w długoterminowym trendzie bocznym. Od dołu jest on ograniczony przez minimum z grudnia 2011 roku (1522,36 USD), natomiast od góry lokalnym szczytem z listopada tego samego roku (1802,06 USD). W średnim terminie dominującą tendencją jest trend spadkowy, który sprowadził kurs z 1795,60 USD we wrześniu 2012 roku do 1539,83 USD przed tygodniem. Sytuacja techniczna wskazuje na rosnące w następnych miesiącach prawdopodobieństwo wybicia dołem z długoterminowego trendu bocznego. Wówczas prognozowany przez Goldman Sachs poziom 1270 USD za uncję na koniec 2014 roku mógłby zostać osiągnięty nawet wcześniej.

Marcin Kiepas
Admiral Markets Polska


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

Mariusz Lewandowski...

Jeżeli poszukują Państwo adwokata w Toruniu, zachęcamy do zapoznania się z ofertą...

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.